Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN
KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama

IŞİD’DİK IŞİD’ MEDİK DEMEYİN..

Hilmi SİPAHİ

18 Haziran 2014, 10:46

Hilmi SİPAHİ

Dicle kenarında bir akrep karşı kıyıya geçmek istemektedir. Kendisi için bir yol ararken bir taş üzerinde dinlenen bir kurbağa görür ve en yumuşak tatlı sesi ile:

-“ Kurbağa kardeş, Kurbağa kardeş! Beni karşı kıyıya sırtında götürüversene, sana çok dua ederim..” der. Kurbağa cevap verir:

- “ Saçmalama Akrep kardeş, senin kim ve ne olduğunu biliyorum. Ya beni sokup öldürürsen? ”

-“ Özür dilerim ama asıl sen saçmalıyorsun, senin sırtında iken seni niçin sokayım? Sen ölürsen bende boğulurum değil mi? ”

 Kurbağa bu cevabı haklı görür, akrebi sırtına alır ve karşı kıyıya doğru yüzmeye başlar. Kısa sürede aralarında dostluk oluşur, kanka oluverirler. Ancak derenin ortasına geldiklerinde bu kardeşlerden akrep kardeş kuyruğunu kaldırır ve kurbağa kardeşi aniden sokar. Sırtından vurulan kurbağa kardeş can acısı ile akrebe sorar:

-“Naaptın Akrep kardeş?”

-“Seni soktum..” der akrep haince.

-“ Neden? Sende boğulacaksın şimdi unuttun mu?”  der kurbağa ,” Ne mantıksızca bir davranış..”

 Akrep sırıtırak cevaplar:

-“Hatırlatırım burası Ortadoğu.. Bilmen gerek,burada mantık aranmaz..” der ve ikisi de suya gömülür.

Orta doğudaki ilişkilerden mantık aranmayacağını anlatan bu fıkrayı yaklaşık 20 yıl önce duymuştum. O tarihlerde Saddam Bey sağdı. Esad Şam’da Apo’yu  lüks otellerde ağırlamakta idi. Daha Türkiye kardeş ilan edilmemişti.

 Fıkra bana o günlerde abartılı gelmişti.

Yine uzun seneler önce ABD üniversitelerinde dış ilişkilerle ilgili eğitim alan son sınıf öğrencilerine bitirme projesi olarak, dünyadaki bazı bölgelerde önce savaş ve huzursuzluk çıkarıp ortalığı karıştırdıktan sonra Amerikan çıkarlarını koruyan bir barış senaryolar hazırlamaları istendiğini okumuştum. Yani önce suni bir karışıklık, haklı bir müdahale(!) ve Amerika’nın masraflarına karşılık alacağı ödül(ler)(!). Öğrenciler böylelikle karlı olmayan barışın barış olmadığını öğreniyorlardı. Ortadoğu konusunu işleyen öğrenciler projelerinin ilk bölümünü kolaylıkla hazırlamış olmalılar. Ancak ikinci bölüm olan barış senaryosunda hayli sıkıntıya girmişlerdir.

Geçen gün Ahmet Hakan’ın bir yazısı okudum. ”Ortadoğu uzmanı kesilmek için yedi tüyo” başlıklı, uzman olmak isteyen kişiler için “hızlının hızlısı bir eğitim” yazısı idi. Hemen okudum. Anında OD. uzmanı oldum. Kısaca bahsedeyim de sizde “uzman ya da uzman yardımcısı” oluverin.

A. Hakan’ın tavsiyeleri şunlar: “ 1- Felluce, Samarra gibi şehir isimlerin ezberleyin ve bir Arap şivesi ile telaffuz edin.. 2- Selefilik, Klasik Selefilik, Modern Selefilik, Vahhabilik ve bunların IŞİD ile ilişkilerini kısaca öğrenin..  3-Şiiler, Sünniler, Kürtler, Türkmenler, Şii Türkmenler, Şii Araplar, Aşiretler, Baas artığı Generallerin isimlerini konuşmalarınızın arasında gerekli gereksiz kullanın. 4- IŞİD’in Arapçasını öğrenin ve siz Arapçasını kullanın..(Arapçası: Ed Devle El İslamiyye fil Irak veş’Şam.). Eğer bu 3. maddeye gelmişseniz TV programlarına uzman olarak katılabilirmişsiniz…5- Eyman Zevahiri, Bağdadi, Maliki, Haşimi kimdir, aralarında ilişki nedir, aralarında ki sürtüşme nedir? Bunları da konuşmanızda kullanırsanız artık gazeteler de bile röportajınız yayınlanırmış..

6 ve 7 ye gerek yok, nasıl olsa gazeteye yazacak bölüme kadar geldik.

Şaka bir yana içinde bulunduğumuz bölgemiz, gerçekten herkesin kendisine yorum yapabileceği bir bölge. Yorumunuzun mantıklı olup olmamasının hiç bir önemini yok. (Yazının başındaki zavallı Kurbağa kardeşi hatırlayın.) En saçma yorum ile en mantıklı yorumun gerçekleşme şansı bu bölgesinde eşit. Bölgemizde stratejinizi bozan bir “Akrep kardeş” her zaman çıkabilir. Belki kurbağa kardeş olmamak, akreplerle dost olmamak, etliye sütlüye karışmamak lazım. Belki de cevval bir akrep kardeş olmak en iyisi.. fakat her hâlükârda kaybedenler o bölgenin sakinleri olan kurbağa ile akrep olacak..

Bu nedenle AK Parti hükümetini bölgedeki olaylara karşı öngörüsüzlükle suçlamak biraz insafsızca gibi geliyor bana. Elçiliği koruyan Irak askerlerinin haber vermeden çekilmesini nasıl öngörebilirsiniz? Plan olarak yapacağınız o kadar çok seçenek var ki, alfabedeki bütün harfleri kullanarak yapacağınız A,B,C..W,X,Y,Z  planları bile yeterli olmayabilir..

Kimden yana tavır alalım? Şii Türklerden mi? Sünni Kürtlerden mi? IŞİD Sünni, el-Kaide’nin bir yapılanması olmasına rağmen Şiilerin desteklediği Esad hükümetine karşı bir saldırısı yok, fakat hedefinde bir başka Şii olan Maliki hükümeti var. Düne kadar Maliki ile Türkiye arasında bir sürtüşme vardı. Bugün aynı tehdit altındalar ve müttefik olmak durumundalar. Türkiye gardını nasıl kullanmalı? Maliki’den yana mı? IŞİD den yana mı?.. Hatırlayalım; IŞİD hem Türkiye’nin hem de ABD’nin teröristler listesinde. Teröristlerle işbirliğini elbet göze alamayız..

Türkiye bunlardan sadece bir ya da birkaçını kendi stratejisi olarak uygulamaya sokmak zorunda..

Şansımız varsa doğru kara vermiş olur, yol alırız…

Aksi takdirde tahmin edemediğiniz, dost sandığınız bir AKREP sizi sırtınızdan vurabilir.

IŞİD’dik IŞİD’medik demeyin.

Benden söylemesi.

 

Bu haber 1551 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017