Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN
KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BERAT’A LAYIK OLMAK

Hilmi SİPAHİ

12 Haziran 2014, 11:49

Hilmi SİPAHİ

Âyet-i kerimede mealen buyuruluyor ki:

“Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu [Kur’anı] mübarek bir gecede indirdik. Elbette biz insanları uyarmaktayız.” [Duhan 2,3]

Her sene, Şaban ayının on beşinci Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, (ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey) Levh-i mahfuzda yazılır.

Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah efendimiz (s.a) buyurdu ki:

“Şaban öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.” [Nesaî]

Bu gece ile ilgili hadisler, tavsiye edilen ibadetler ve davranış biçimlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 Berat gecesi göklerin kapıları açılır, melekler mü’minlere müjde verir ve ibadete teşvik ederler.”[Nesai, Beyheki]

Allahü Teâlâ(C.C), Şaban ayının 15. gecesinde rahmetiyle tecelli ederek, kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşine kin güdenler hariç, herkesi affeder”[İbni Mace]

-“Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ (C.C) buyurur ki: ‘Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin, vereyim.’ Bu hâl, sabaha kadar devam eder.”[İbni Mace]

-“Allahü Teâlâ(C.C) Berat gecesinde, kâfirler hariç,  müminleri mağfiret eder. Kindarları da, bu huylarını bırakıncaya kadar mağfiret etmez.” [Taberani, Beyheki]

-“Salih akrabayı terk eden, ana babaya asi olan Berat gecesi affa kavuşamaz.) [Beyheki]

Peygamber efendimiz(s.a) Berat gecesinde, “Ya Rabbi, bizim kalbimizi şirk, küfür ve kötülüklerden koru. Bizlere, dinimizin emirlerine uyan bir kalp nasip eyle.” duasını çok okurdu.

Kılınan nafile namazlarını, samimiyetle ve ısrarla yapılan duaları elbette Cenab’ı Allah (C.C) karşılıksız bırakmayacaktır. Bazı kitaplarda, yüz rekâtlık bir namazdan söz edilir. (Berat gecesinde kılınacak namaza Salat-ül-hayr ‘Hayır Namaz’ denir. Bu namaz yüz rekâttır. Her rekâtta Fatiha sûresinden sonra on defa İhlâs sûresi okunarak kılınır)

Ayrıca, bu gece için ulemala şunları yapmayı tavsiye ediyor:

1- Gece yarısını ibadetle geçirmeli.

2- Mümkünse kabirleri ziyaret edip dualar okumalı. İbretle ayrılmalı.

3-Ailemizle hoş sohbetler yapmalı.

4- Kur’an-ı kerim okumalı, özellikle Rabbenâ âtinâ ve Âmenerresûlü’yü çok okumalı.

……….

Yukarıdaki hadislerde Berat gecesinde bazı günahların affedileceği, bazılarının ise af edilmeyeceği belirtilmektedir. Dikkat edilirse affedilmeyeceklerin içinde “ kindar” kişiler de anılmaktadır.

Peygamber efendimizin (s.a) her söz ve davranışı bizim için güzel bir örnek, tavsiye ve emirse ‘Ben Müslümanım’ diyen kişilerin de bunlara karşı lakayt kalması asla düşünülemez.

Son aylarda mü’minler arasında bir fitne olduğu, aynı camide namaz kılanların birbirlerine sadece ve sadece siyasi bir takım olaylar nedeni ile buğz ettikleri ve aralarında bir KİN oluştuğu bilinmektedir. Maalesef aileler arasında, dostluklar arasında anlamsız bir ayrışma oluşmuştur. Mü’minler günah işleyebilir. Kim günahkâr olmadığını iddia edebilir ki?

Allah(c.c) bizlere bu konuda şöyle buyuruyor:

-“Mü’minler ancak kardeştirler; siz de kardeşlerinizin arasını düzeltin.” (Hucurat, 49/10)

-“Kötülüğü iyiliğin en güzeli ile karşılık vererek defedin. Böylece bakarsınız ki aranızda düşmanlık bulunan kimse candan bir dost oluverir.” (Fussılet, 41/34)

-“Zaten takva sahibi mü’minler de bollukta ve darlıkta bağışta bulunanlar, öfkelerini yutanlar ve insanların kusurlarını affedenlerdir.” (Âl-i İmran, 3/134)

Ancak görülen o ki; bu fitneden tat alanlar vardır. Sosyal medyada birbirlerine olan buğuzu artırmak için her malzemeyi iştahla kullanmaktan adeta zevk alanlar görülmektedir.. Bu kişiler kendilerine şu soruyu sormalıdır: “Ben bunu Allah için mi yapıyorum? Allah (C.C) bundan hoşnut oluyor mu? ”

Mahmud Esad Coşan (Rh.a) (25 Ağustos 2000 - Medine) sohbetinde şöyle diyor:

“….İşte böyle insanların iyi olmaları gerektiği halde, iyi olmayıp da kötü oldukları zamanlar amel-i salih işlemenin, yâni Allah'ın sevdiği güzel işler yapmanın sevabını anlatan hadis-i şerifler olacak bunlar.

…. "Böyle dini duyguların, dindârâne yaşantının, ilmin irfanın, hatta toplumun örfünün, adetinin karıştığı ve fitnelerin zuhur ettiği bir zamanda Allah'a güzel ibadet etmek, kulluğu güzel yapmak, (kehicretin ileyye) bana hicret etmek gibidir." diyor Peygamber Efendimiz. Bu hadis-i şerifi Müslim rivayet eylemiş.

…….(Men temesseke min sünnetî inde fesâde ümmeti) Ümmetimin bozulduğu zamanda, benim sünnetime sıkı sarılan, tutunan, yapışan, ihyâ eden, uygulayan kimseye, (felehû ecru şehid.) şehid sevabı vardır.……..Ama böyle savaşmadan, kanı dökülmeden de Cenâb-ı Hak o sevapları veriyor. Nasıl?.. İşte toplum bozulsa bile, hatta müslümanlar bozulsa bile... Çünkü imanlarının zayıflaması, ibadetleri bırakmaları ve günahlara, şeytana, nefse uymaları dolayısıyla, müslümanların da bozulması bahis konusu olabilir. Allah korusun, Allah etmesin ama, olabiliyor. Olduğunu şu devirde de görüyoruz

Sevdiklerimizi ALLAH(C.C) için sevelim, buğz ettiklerimize de Allah(C.C) için buğz edelim. Bir takım tercihlerimizden dolayı değil..

Berat Kandili, Ülkemize ve tüm İslam alemine Dostluk, Barış getirsin ve  hayırlara vesile olsun.

 

 

 

 

 

Bu haber 799 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017