Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN
KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KISALTMALARIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI

Hilmi SİPAHİ

01 Kasım 2013, 10:43

Hilmi SİPAHİ

KISALTMALARIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI

(KSLMLRN DYNLMZ AĞRLĞ)

 

Geçen gün istatistik genel müdürlüğü tarafından hazırlanan bir ankete katıldım. A’dan Z’ye yaşamımızı etkileyen ve yaşam kalitemizi öğrenmeye çalıştıkları belli olan bir çalışmaydı bu. Sorulardan bir tanesi ‘Aşağıdakilerden hangileri size göre toplumsal hayatta önemli yer almaktadır?’ şeklinde idi. Cevaplar arasında sağlık, zenginlik, meslek, kariyer, eğitim, çevre şıkları vardı. Bunun cevabı aslında ‘hepsi ‘ olmalıydı ama üç seçenek şansımız vardı. Bizde kendimize göre bir sıralama yaptık.

Zaman zaman aralarında akademisyenlerinde olduğu dost sohbetlerine katılıyorum. Verimli, kaliteli ve düzeyli sohbetlerin tadına da doyum olmuyor. Yıllarca önce ilk defa bulunduğum bir grup arasında iken tanışma faslı başlamış ve sağdan sola misafirler kendisini tanıtmaya başlamıştı: ” Ben Doç. Dr. A”.. ”Ben Prof. Dr. B” … “Ben Yrd. Doç. C ”.. V.S. her birinin isminin önünde kısaltmalardan oluşan takılar vardı. Sıra bana gelene kadar kendime uygun bir takı düşündüm bulamadım. Çünkü bunu kimse bedavaya alamıyordu ve kolay kazanılmıyordu. Sıra bana geldiğinde çaresizce “ Ben, sade Hilmi. Vanilyasız, Kakosuz..” diyerek soğukça bir espri yaptım.

Yaşamımızı etkileyen bu titr ve sıfatlar ne kadar çoktur bilirsiniz: Çvş., Astsb., Yzb., Alb., Korg., Org, Tümg., Prof., Doç., arş gör., Md. , Av., C.B.S ,Cum. Bas. Sav., Cum. Sav., Gen Md., Dr., Müh., vs..

Bu etiketler o kadar bizi sarmalar ki yelpazenin bir ucunda kız isteme diğer ucunda oy isteme vardır. Biz bu etiket ve titrlere göre O kişiye ya kızımız ya da oyumuzu veririz.

İsminin önünde bir karış kısaltması olan kişi topluluğa girdiğinde ayağa kalkılır, ceket iliklenir, baş köşeye oturtulur, sözü dinlenir, alış verişlerde esnaf senet- sepet istemeye utanır, ”Evimizi Doç. verdik…, Damat adayımız üniversitede Arş.Gör. miş…, Arabayı Opr. Dr. dan aldım..” diye gizli bir gurur duyarak söyleriz. Onlar da zaman zaman ‘Dr.dan satılık araba’ diye ilan verir. ’Dr.’ etiketini kullanmasının amacı müşteriyi etkilemektir. Yani “Bana güvenin, Ben yamukluk yapmam” mesajını verir.

Unvan sahipleri bunların tümünü hak ediyorlar mı? El hak, elbette ediyorlar.. Analarının ak sütü kadar helal. Bu etiketler için yıllarını verip diz-dirsek çürütüyorlar. Kolaylıkla çıkılabilecek bir yol değil, yokuş zorlu ve dik. Zirveye varanlar da elbette nimetlerinden faydalanıyorlar ve faydalanmalılar da.

Yakından tanıdığım bir dostum elli küsur yaşından sonra doktoraya başladı. Her ne kadar şaka yollu “mezar taşıma Prof.” Yazdıracağım dese de etiketsiz bir yaşamda bazı sıkıntılar yaşadığını biliyorum.

Doğal olarak isimlerinin önünde bu titrleri gururla taşıyanların sorumlulukları da sıfatlarının büyüklüğü derecesinde olmalıdır. Toplumun gözü önünde olduklarını, taşıdıkları sıfatın neleri ve kimleri temsil ettiğini bilmeliler. Örneğin üniversite de ki bir hocanın yapacağı yanlış bir hareket ile bir mahalle bakkalının yapacağı yanlış hareket toplumda aynı etkiyi göstermeyecektir. Birisi gazeteye haber olabilirken diğerini mahallesi bile duymayacaktır.

Ancak tek-tük de olsa, taşıdıkları yükün farkında olmayanlar da çıkıyor. Geçen gün bir arkadaşım üniversitemizde  araştırma görevlisi (Arş.Gör) olan bir cerrah Dr.dan araç almış. Çocuğu yaşındaki, hem üniversite personeli hem doktor ve hem de cerrah olan bu genç kişiye kayıtsız şartsız inanarak aracını almış. Parasını vermiş. Satıcı genç Doktor. Ayrılırken özür bile dilemiş: ” Abi kusura bakma, arabayı yıkamadan veriyorum..”. Ama işin kokusu kısa sürede çıkmış: araba kazalı, pert miş..

Dostum iki defa üzgündü, birincisi yediği kazık, ikincisi kazığı atanın kişiliği… ‘Neden araştırmadan aldın?’ diye sormadım zira o arkadaşım da üniversiteden öğretim görevlisi (öğr.gör)emeklisiydi. Şöyle diyordu dostum:

-” Eğer bu kişi kaçak at ve eşek eti satan bir kasap olsaydı arabayı kırk yere gösterirdim. Ama o genç bir üniversiteli cerrahtı. Onu nasıl yalancı yerine koyabilir de arabayı kontrol ettirebilirdim? Bu Ona hakaret olurdu. Ona tamamen inandım. Pert olduğunu öğrendiğimde önce arabayı geri verebileceğini söyledi sonra vaz geçti. Konuyu Amir ve hocalarına götüreceğimi söylediğimde de verdiği cevaptan anladım ki bu adam mesleğini de sevmiyor: ‘Bana ne yapabilirler ki, en fazla işten ATARLAR’ dedi. Bir araba için işten ATILMAK gibi bir alçalmayı göze alabiliyordu. Bu kişi gelecekte nasıl bir cerrah olacak bilmiyorum ama Allah onun eline düşecek hastalara yardımcı olsun. Belki paramı alamayabilirim ama ‘HAYATA BAKAN ŞAŞI BAKIŞ AÇISINI düzeltecek bir yola sokabilirim’ düşüncesi ile vatandaşlık görevimi yapacak gidebileceğim, ulaşabileceğim en yüksek yerlere şikâyet dilekçelerimi yazacağım ” dedi.

Bende onun bu fikrini destekledim.

Bu olaydan sonra, gönül istiyor ki, kariyer bildiren kısaltmaların yanında şeref ve haysiyet belirten kısaltmalar da olsun: Şrfsz, ahlksz, edpsz, hrsz, üçkğtc, sygsz,yzsz, onrsz..v.s

Böylece, Gerçekten omzundaki yükü hakkı ile taşıyanlar ile taşıyamayanlar arasındaki fark belirginleşsin.

Örneğin yukarıdaki sözü geçen cerrahın taşıdığı isimlerinin önüne yukarıdaki kısaltmalar koyabilmeli ve diğer meslektaşlarından ayrılabilmelidir.

Allah’ım kandırmaktan ve kandırılmaktan sana sığınırım.. Amin

Hayırlı cumalar..

 

Bu haber 1221 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017