Bilirkişilikte yeni düzenleme


Açıklama: Isparta SMMMO Başkanı Zafer Büyüknohutçu, yönetmelikte yapılan değişiklikle artık bilirkişilik yapabilmek için 5 yıl kıdem aranacağını bildirdi.
Kategori: ISPARTA
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2017
Geçerli Tarih: 19 Şubat 2018, 18:28
Site: Isparta Çözüm Gazetesi
URL: http://www.ispartacozum.com/haber_detay.asp?haberID=4715


Isparta Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Zafer Büyüknohutçu, Bilirkişilik Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bilirkişilere sertifika zorunluluğu getirildiğini belirten Büyüknohutçu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:  “03.08.2017 tarih ve 30143 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan “Bilirkişilik Yönetmeliği” ile bilirkişilikte önemli değişiklikler yapıldı. Yönetmelikteki en önemli değişikliklerden birisi ise bilirkişilik yapabilmek için “Bilirkişilik Temel Eğitimi”ni tamamlamış olma zorunluluğunun getirilmesi. T.C. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığı‘nca Isparta’da bu eğitimleri vermek üzere Isparta Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası yetkilendirildi.

2018 yılı bilirkişi müracaatlarında, Bilirkişi Temel Eğitimini şart koştu. Yani Bakanlık bünyesindeki 58 uzmanlık alanından herhangi birisinde bilirkişi olmak isteyen kişiler, mutlaka bu eğitimi alacak. Bu eğitimleri vermeye yetkili kurum ve kuruluşlardan biriside odamız. Müracaatları http://bilirkişilik.tesmer.org.tr internet adresi üzerinden 16.10.2017 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir.”

İlgili kanun kapsamında bilirkişilik başvurusu yapacaklar için eğitim çerçevesinin 11/08/2017 tarihli 169 sayılı genelge ile belirlendiğini söyleyen Büyüknohutçu “Bilirkişilik yapabilmek için 5 Yıllık Mesleki Kıdem kazanmış olma şartı aranmaktadır. Eğitimler toplam 24 ders saati olup; 18 saati teorik ve 6 saati pratik uygulamayı kapsamaktadır. Ayrıca bilirkişiler, bilirkişi siciline kaydedildiği tarihten itibaren 3. Yılın içinde 6 saatten az olmamak üzere düzenlenecek olan “Yenileme Eğitimleri” ne katılacaklardır. Mühendislik, mimarlık, bankacılık, finans, esnaf ve sanatkârlık, trafik ve emlak gibi alanlarda bilirkişilik yapmak isteyenler için bu eğitimi almak zorunludur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur” diyerek sözlerini tamamladı.