Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN
KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Isparta kalitesini gösterdi

Isparta kalitesini gösterdi

Tarih 13 Ocak 2018, 10:59

Sağlıklı yaşam ve obeziteyle mücadelede bir rekor da milli eğitimden geldi.
Beyaz Bayrak Alan okulların oranı % 98 e ulaştı.

Milli Eğitim Müdürlüğü 2017 Eğitim Öğretim yılı içinde Türkiye’de ilk olmanın gururunu yaşayarak tüm okulları Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikalarına sahip oldu.

Beyaz Bayrak Projesi kapsamında okullarımızda temizlik ve hijyen konusunda rehberlik ve çalışmalar yapıldı. Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında yeterli ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve hareketli yaşam kazandırılarak obezite ile mücadele başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 21.01.2010 tarihinde imzalanan protokol ile Beslenme Dostu Okullar programı ülkemizde başlatılmıştı. 10 Ekim 2017’de Türkiye Genelinde 2574 Okul Beslenme Dostu Okul olarak eğitim öğretimine devam etmektedir. Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünün rehberlik ve çalışmaları sonucu Isparta’da Beslenme Dostu Okul sayımız 2017 yılı Kasım ayı itibarıyla bu oran % 100 olmuştur. Beyaz Bayrak Alan okullarımızın oranı ise % 98 e ulaşmıştır. Isparta Milli Eğitim Müdürü Şahan Çoker öğretmen evinde Okul Aile Birliği Başkanları, okul müdürleri ve kantincilerin katılımıyla bir toplantı düzenleyerek hem bu sonuçlar için teşekkür etti, hem de yeni yönetmeliğe göre kantinlerde nelerin satılıp satılmayacağı konusunda bilgi verdi.

Yeni çalışmaları anlattı ve desteklerinin devamını istedi.

Konuyla ilgili bilgi veren İl milli Eğitim müdürü Şahan Çoker; Beyaz Bayrak Sertifikasına Türkiye Geneli 58.000 okul müracaat etmiş olup 38.000 okul Beyaz Bayrak Sertifikasına sahip olmuştur. Türkiye geneli Beyaz Bayrak Sertifikası alan okul oranı % 33 iken Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünün rehberlik ve çalışmaları sonucu ilimizde Beyaz Bayrak Sahibi okul sayısı 2017 itibarıyla % 98’e ulaşmıştır. Amacımız geleceğimizi emanet edeceğimiz

çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmektir. Geldiğimde sayın valimize bu sözü vermiştik. Yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu kapsamda hem aile ve çocuklarımıza eğitimler verdik. Tüm okullarımızda aktiviteler yapmaya çalıştık. Kantinlerimiz ve satılan ürünler bu amaca ve yönetmeliklere göre denetlendi. Çocuklarımızın beden kitle endeksleri alındı. web sitelerimiz ve panolarımız oluşturuldu. Bize verdikleri destek için İl sağlık müdürlüğümüze, çalışmalarımıza katılan tüm ailelerimize, çocuklarımıza, eğitimcilerimize yürekten teşekkür ediyorum.” dedi

Isparta’da yıllara göre Beyaz Bayrak oranları

BESLENME DOSTU OKUL SERTİFİKASISAYILARI

2015 yılıBeslenme Dostu Okul sayısı : 5

2016 yılıBeslenme Dostu Okul sayısı : 12

2017 yılıBeslenme Dostu Okul sayısı : 417

İl Geneli Beslenme Dostu Okul sayısı : 419

BAŞARIORANI : % 100

BEYAZ BAYRAK SERİFİKASISAHİBİ OKUL SAYILARI

2010-2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI:4

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI:18

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI:29

2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI:35

2016/2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI:337

TOPLAM:423

BAŞARIORANI: % 98

 

 

 

 


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ISPARTA

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim!

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim! Yapımı yıllardır yılan hikayesine dönen ITKM

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim!

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim! Yapımı yıllardır yılan hikayesine dönen ITKM için

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017