Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN
KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama
“Madde bağımlılığı tehdit boyutuna gelmiştir”

“Madde bağımlılığı tehdit boyutuna gelmiştir”

Tarih 12 Ocak 2018, 10:19

Türkiye’nin birçok ilinde en büyük sorunlardan biri olan gençlerde yaygınlaşan bağımlılık sorununa karşı, Isparta’da Vali Şehmus Günaydın öncülüğünde başlatılan çalışmada yeni bir aşamaya geçiliyor.

Isparta’nın Türkiye’ye örnek olacak Madde Bağımlılığı ile Mücadele Merkezinde ihale aşamasına gelindi. Vali Şehmus Günaydın ihaleye bir hafta içinde çıkılmasının planlandığını söyleyerek “madde bağımlılığı artık bir tehlike olmaktan çıkmış tehdit boyutuna gelmiştir” dedi. Son dönemde kapalı mekanlarda sigara içilmesi ile ilgili BİMER; CİMER ve Isparta Valiliğine çok sayıda şikayet gelindiğini bildiren Vali Günaydın, bu konuda acil bir çalışma planladığını ve kapalı mekanda sigara içilmesine müsaade eden işletmelere karşı denetimlerin arttığını belirtti.

Uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadelenin, terörle mücadele kadar önemli olduğunu belirten Vali Günaydın, “sivil toplum kuruluşları ile yürütülecek projenin içerisinde uyuşturucuya bulaşmış ailelerde var. Kurulacak merkezde gençler sadece tedavi olmayacak. Onlara meslek edindireceğiz, gerekirse iş kuracağız. Tedavi sonrasında geri dönüşler %70’lerin üzerinde. Biz bunu engellemeyi hedefliyoruz. Bu sorununun önüne geçersek gelecekte olacak bir çok sorunun da önüne geçebiliriz” diye konuştu.

Madde bağımlılığı ile mücadele çalışmasında gençlerin topluma kazandırılmasının büyük önem taşıdığını söyleyen Vali Günaydın “ITSO başkanımızla da görüştük. Tedavisi yapılmış en az 50 gencimize 50 şirket iş verecek. Bu çocuklarımızı geri kazanmazsak, ötekileştirirsek, sorunu çözemeyiz. Bu sorun Isparta olarak bizim sorunumuz, dışarıdan birileri gelip bu sorunu çözmeyecek. Biz çözeceğiz” şeklinde konuştu.

İçerisinde öğrencilerin sigara içtiği belirtilen bir metruk eve yıkım talimatı verdiğini bildiren Vali Şehmus Günaydın, “bağımlılığın her türü ile etkin mücadele yürütmeliyiz. İçerisinde sigara içildiği bildirilen bir metruk ev için yıkın diye talimat verdim. Metruk evi yıktık. Hukuk kuralları çerçevesinde sorunların çözümü için her türlü önlemi alacağız. Yine okul müdürleri ile yaptığımız toplantıda da benzeri sorunları görüşerek neler yapılabileceği il ilgili önlemler alındı” dedi.

Gençlerin sosyal faaliyet alanlarını genişletmek içinde projeler ürettiklerini belirten Vali Günaydın “spor tesisleri oluşturmak için geniş bir yer arayışımız var. Gençlerin sosyal, kültürel, sportif faaliyet alanlarını genişleterek bağımlılıktan uzak durmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Spor tesislerimiz var fakat biz ulaşılabilirliği daha kolay olan bir yer olsun ve gençler boş zamanlarını daha verimli değerlendirsin istiyoruz” dedi.

Vali Günaydın bağımlıkla mücadele konusunun ülkemizin ve milletimizin gelecekte karşı karşıya kalacağı tehditlerin önlenmesi açısından büyük önem taşıdığını bildirdi.

 

 


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ISPARTA

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim!

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim! Yapımı yıllardır yılan hikayesine dönen ITKM

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim!

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim! Yapımı yıllardır yılan hikayesine dönen ITKM için

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017