Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN
KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama
“Üretmekten asla vazgeçmeyeceğiz”

“Üretmekten asla vazgeçmeyeceğiz”

Tarih 12 Ocak 2018, 10:13

Isparta Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı Kadir Kurucu, Isparta’da hayvancılığın gelişmesi adına 2018 yılında bin adet montofon büyükbaş projesi hazırlayarak ilk etapta 300’ünün sözleşmesini imzaladıklarını söyledi.

Bu yıl süt tonajında 1 milyon 500 bin litre üretim hedefi koyduklarını belirten Kurucu, ‘Lafa değil icraata bakıyor ve üretiyoruz’ dedi

2015 yılında Isparta merkezde kurulan Isparta Hayvancılık Kooperatifleri Birliği’nin Başkanı Kadir Kurucu,  birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.   2017 yılında birliğe bağlı 8 kooperatifin bulunduğunu birlikte Isparta hayvancılığını zirveye taşımak için kooperatif ortaklarından 70 ortağa 700 adet (frevki) cinssi simental gebe düve dağıtıldığını belirterek ortak başına 10 adet projelendirme yapıldığını aktardı.

HEDEF 1 BUÇUK MİLYON TON SÜT ÜRETİMİ

2018 yılında bin adet montofon projesine start verdiklerini dile getiren Kurucu, “ilk etapta 300 adet montofon sözleşmesi imzaladık. 1 Nisan’da teslimata başlayacağız. Aylık süt kapasitemizi 1 milyon litreye çıkardık. 2 ay içinde doğum yapan düvelerimiz, süt tonajını arttıracak olup 2018 yılı hedefimiz olan 1 milyon 500 bin litre süt üretimi sağlayıp Isparta ekonomisine büyük katma dağar sağlayacağız” dedi.

HÜKÜMETTEN POZİTİF AYRIMCILIK İSTİYORUZ

Hayvancılık Kooperatifleri Birliği olarak her ay 110 bin Tl KDV ödediklerini belirten Kurucu, “Bu üreten ortaklarımız sayesinde ilimize katma değer sağlamaktadır. Her ne olursa olsun üretmekten vazgeçmeyeceğiz. Hükümetimizin kooperatiflerimize daha çok katkı sağlamasını beklemekteyiz. Çünkü biz kooperatifler asla kayıtdışı çalışamayız. Bu manada kooperatiflerimize pozitif ayrımcılık bekliyoruz. Düşünün ki en ufak köyümüzde bile Ayşe Fatma fark etmez, ürettiği 1 litre süt  bile olsa bunu kayıt altına alıp katma değer sağlıyoruz. Biz birlik olarak lafa değil icraat bakıyoruz ve üretiyoruz” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİLERİMİZİ KOOPERATİFLEŞMEYE DAVET EDİYORUM

Bu yıl şu anda sadece Yalvaç bölgesinde kooperatiflere proje uygulandığını anlatan Kurucu, 2018 yılı ikinci yarısında diğer ilçelerdeki kooperatiflere de proje uygulanmaya başlanacağını duyurdu.  Kurucu, “Kooperatif ve birlik olarak bizler diğer yetiştirici ya da üretici birlikleri gibi aidatla geçinen birlikler değiliz. Kooperatifçilikte sadece ortaklık vardır. Ortaklık sermayesini bir kez ödeyen ortağın bu sermaye ile ortaklığı devam eder. Ortaklığından ayrıldığında bu ortaklık bedelini geri alır. Kar ya da zarar olarak. Diğer birlikler de ödemiş olduğunu geriye alamazlar. Bu kapsamda kırsaldaki tüm üreticilerimizi kooperatifleşmeye davet ediyorum” dedi.     

 

 

 


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ISPARTA

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim!

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim! Yapımı yıllardır yılan hikayesine dönen ITKM

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim!

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim! Yapımı yıllardır yılan hikayesine dönen ITKM için

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017