Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN
KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Bilirkişilikte yeni düzenleme

Bilirkişilikte yeni düzenleme

Tarih 12 Ekim 2017, 11:58

Isparta SMMMO Başkanı Zafer Büyüknohutçu, yönetmelikte yapılan değişiklikle artık bilirkişilik yapabilmek için 5 yıl kıdem aranacağını bildirdi.

Isparta Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Zafer Büyüknohutçu, Bilirkişilik Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bilirkişilere sertifika zorunluluğu getirildiğini belirten Büyüknohutçu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:  “03.08.2017 tarih ve 30143 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan “Bilirkişilik Yönetmeliği” ile bilirkişilikte önemli değişiklikler yapıldı. Yönetmelikteki en önemli değişikliklerden birisi ise bilirkişilik yapabilmek için “Bilirkişilik Temel Eğitimi”ni tamamlamış olma zorunluluğunun getirilmesi. T.C. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığı‘nca Isparta’da bu eğitimleri vermek üzere Isparta Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası yetkilendirildi.

2018 yılı bilirkişi müracaatlarında, Bilirkişi Temel Eğitimini şart koştu. Yani Bakanlık bünyesindeki 58 uzmanlık alanından herhangi birisinde bilirkişi olmak isteyen kişiler, mutlaka bu eğitimi alacak. Bu eğitimleri vermeye yetkili kurum ve kuruluşlardan biriside odamız. Müracaatları http://bilirkişilik.tesmer.org.tr internet adresi üzerinden 16.10.2017 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir.”

İlgili kanun kapsamında bilirkişilik başvurusu yapacaklar için eğitim çerçevesinin 11/08/2017 tarihli 169 sayılı genelge ile belirlendiğini söyleyen Büyüknohutçu “Bilirkişilik yapabilmek için 5 Yıllık Mesleki Kıdem kazanmış olma şartı aranmaktadır. Eğitimler toplam 24 ders saati olup; 18 saati teorik ve 6 saati pratik uygulamayı kapsamaktadır. Ayrıca bilirkişiler, bilirkişi siciline kaydedildiği tarihten itibaren 3. Yılın içinde 6 saatten az olmamak üzere düzenlenecek olan “Yenileme Eğitimleri” ne katılacaklardır. Mühendislik, mimarlık, bankacılık, finans, esnaf ve sanatkârlık, trafik ve emlak gibi alanlarda bilirkişilik yapmak isteyenler için bu eğitimi almak zorunludur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ISPARTA

“Isparta’yı bir bütün olarak görüyorum”

“Isparta’yı bir bütün olarak görüyorum” Isparta Belediyesi köy buluşmaları programları son hızıyla devam ediyor. Buluşmaların sonuncusu Eğirdir İlçesinde g...

2. Kitap Fuarı’na rekor katılım

2. Kitap Fuarı’na rekor katılım Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, 2-11 Mart tarihleri arasında Gökkubbe’de düzenlenecek 2. Kitap Fuarı’na şuand...

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017