Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN
KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Çelik; “Bulgaristan gülyağı fiyatlarını düşürüyor”

Çelik; “Bulgaristan gülyağı fiyatlarını düşürüyor”

Tarih 09 Ekim 2017, 11:09

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, Türkiye'de gülcülük sektörünün ihraç fiyatlarında bir düşüş ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Özellikle Bulgaristan'daki gülyağı üreticilerinin başta Avrupa ve diğer ülkelerdeki müşterilere çok düşük fiyattan teklif etmiş olmalarının yanı sıra Türkiye'den de bazı firmalara aynı şekilde yapılan düşük fiyat tekliflerinin etkili olduğunu ifade eden Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bu yıl hava şartları ve üretim alanının artması nedeniyle gülçiçeği rekoltesinde ciddi bir artış yaşanmıştır. Isparta’da eskiden 18 bin dekar olan gül üretim alanı 30 bin dekara çıktı. Alternatif kullanım alanları açılmadığı, farklı sektörlerde değerlendirilmediği takdirde gelecekte gül çiçeği ile ilgili bazı sıkıntılar kaçınılmaz olacaktır.

Bu yıl havaların müsait gitmesi ile gülçiçeği rekoltesinde artış olmuş ve 2017 yılı Gülçiçeği Kampanyası bölgemizde yaklaşık 60 günlük bir sürede gül hasadı yapılmıştır. Gülçiçeği kampanyası geçen yıl daha erken başlamış ve bir hafta daha kısa sürmüştü. Elde ettiğimiz bilgilere göre bölgemizde 8 bin 500 ton ila 9 bin ton civarında bir rekolte gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Bu miktar ise geçen yılın rekoltesine göre yaklaşık % 25-30 civarında bir rekolte artışı demektir

Tüm kamuoyunun da bildiği gibi gül dikim alanlarının artması ile birlikte 2017 sezonu için hava şartlarının uygun geçmiş olmasıdır. Diğer taraftan Bulgaristan'da ve üretim yapan diğer ülkelerde de aynı şekilde rekolte artışları olduğunu biliyoruz. Bu çiçek artışları da gerek Türkiye'de ve gerekse Bulgaristan'da gülyağı üretimini doğrudan etkilemiştir. Gülçiçeği rekoltesindeki artış hem gülyağı hem de gül konkreti üretiminin artmasına neden olmuştur. Isparta’da bu yıl 1300 - 1400 kilogram civarında bir gülyağı üretimi, 10 ton civarında da bir gül konkreti üretimi olduğunu tahmin ediyoruz.

Gülcülüğün geleceğine baktığımızda; Gülçiçeği ve gülyağının kullanılabileceği alternatif sektörlere ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Geçen yıl, gülcülük sektöründeki gelişen olayları dikkate aldığımızda 2017 ve takip eden yıllarda sektör açısından bazı sıkıntıların kaçınılmaz olacağından, pazarlarda bazı sorunlar yaşanabileceğinden bahisle bu konuya dikkat çekmiştik. Bu güne geldiğimizde ise, Türkiye'de sektörümüz ilk olarak ihraç fiyatlarında bir düşüş ile karşı karşıya kalmıştır. Özellikle de Bulgaristan'daki gülyağı üreticilerinin başta Avrupa ve diğer ülkelerdeki müşterilere çok düşük fiyattan teklif etmiş olmalarının yanı sıra Türkiye'den de bazı firmalara aynı şekilde yapılan düşük fiyat tekliflerinin etkili olduğu bir gerçektir. Kaldı ki, sektördeki gülyağı fiyatları zaten 2016'da doyum noktasına ulaşmış ve özellikle Avrupa'daki müşterilerce bugünün sinyalleri verilmişti” dedi.

 

 


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ISPARTA

“Isparta’da arsa sorunu yok”

“Isparta’da arsa sorunu yok” ODG Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Gezer, bir süre sonra arsa sahiplerinin müteahhitlere kendilerinin gideceğini ...

Lokomotif sektör hayvancılıkta önemli adım olacak proje

Lokomotif sektör hayvancılıkta önemli adım olacak proje Hayvancılıkta örnek olacak proje

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017