Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN
KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama
”Bir yıllık emeğinizi elma  hırsızlarına heba etmeyin”

”Bir yıllık emeğinizi elma hırsızlarına heba etmeyin”

Tarih 09 Ekim 2017, 11:05

Elma hasadının başladığı şu günlerde Ziraat Odasından üreticilere önemli uyarılar geldi. Oda Başkanı Mustahattin Can Selçuk; “Elmanızı pazarlarken çok dikkatli olun. Bir yıllık emeğinizi elma hırsızlarına heba etmeyin” dedi.

Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, her hasat döneminde mantar gibi türeyen dolandırıcılara karşı tüm çiftçileri uyardı. Başkan Selçuk, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bilindiği gibi, Türkiye’nin en fazla elma üreten ili konumundayız. Yıllık ortalama 650 – 700 bin ton elma üretilen şehrimizde elma hasat dönemi başlamış durumdadır. Yaklaşık 510 milyon liralık bir Pazar olayının yaşandığı elmacılık konusunda çiftçilerimizi bugünlerde dikkatli olmaya çağırıyorum. Zira, çiftçilerimiz hasatla birlikte ürünlerini en iyi fiyata satıp, yıl boyu alın teri ve el emeğiyle yetiştirdikleri ürünleri pazarlayarak, bir yandan borçlarını ödeyip, bir yandan düğün derneklerini yapma, diğer taraftan da yeni ürünleri için girdi sağlamaya çalışırken, hasat döneminde mantar gibi artış gösteren dolandırıcılara karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Elma hasat döneminin devam ettiği şu günlerde kendilerine tüccar görüntüsü veren bir takım dolandırıcılar ortaya çıkıp, üreticilerimizin bahçelerden binbir emeklerle toplayıp ve kasalara koyduğu ürünlerin toptan pazarlanması noktasında her türlü kötü niyetli kişilere karşı dikkatli olmaları kendi menfaatleri icabıdır. Zira, bu tür dolandırıcılıkları geçtiğimiz elma hasat sezonlarında duyduk, gördük ve yaşadık. Onun için bu konu çok önemli. Üreticilerimiz bu konuda çok dikkatli olmak zorunda oldukları gibi, kendilerine alıcı kılığında gelenlerden eğer karşılarındaki tüccar diye gelen kişiyi tanımıyorlarsa vergi levhası, şirketin ticari sicil gazetesinde yer alıp almadığı, ticaret odasında kayıtlı olup olmadığını araştırmaları ve her şeyden emin olduktan sonra ürünlerini pazarlamaları gerekiyor. Kendilerine tüccar olduğunu belirterek gelen kişi zaten yalan söylüyorsa ve amacı çiftçiyi dolandırmaksa, bu araştırmadan çekinip ortadan kaybolacaktır.

Bizim iyi niyetle alışveriş eden tüccarlara sözümüz yok. Fakat, çiftçiyi dolandırmak adına tüccar kimliğine bürünenler, hem üretici, hem de gerçek tüccarları mağdur edemesin diye bu önemli uyarıyı yapmakta yarar görüyoruz. Çiftçimizin bir yıl boyunca büyük emek, fedakarlık ve sıkıntı içinde yetiştirdiği ürünlerin dolandırıcıların eline geçmemesi ve bu işten haksız kazanç sağlamamaları için çiftçimizin çok dikkatli hareket etmesi gerekiyor. Çiftçilerimiz şüphelendikleri durumda mutlaka kolluk kuvvetlerine haber versinler” dedi.

 

 

 


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ISPARTA

“Isparta’da arsa sorunu yok”

“Isparta’da arsa sorunu yok” ODG Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Gezer, bir süre sonra arsa sahiplerinin müteahhitlere kendilerinin gideceğini ...

Lokomotif sektör hayvancılıkta önemli adım olacak proje

Lokomotif sektör hayvancılıkta önemli adım olacak proje Hayvancılıkta örnek olacak proje

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017