Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN
KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama
SDÜ AMATEM için düğmeye bastı

SDÜ AMATEM için düğmeye bastı

Tarih 04 Şubat 2014, 13:07

SDÜ Isparta’nın en önemli sorunu olan “madde bağımlığının” tedavisi için merkez kurma çalışmalarına başladı.

SDÜ Isparta’nın en önemli sorunu olan “madde bağımlığının” tedavisi için merkez kurma çalışmalarına başladı. Yetkililer, AMATEM’in Isparta için şart olduğunu söyledi

 Madde bağımlılığının çok yüksek olduğu Isparta’da SDÜ önemli bir adım attı ve bağımlıların tedavi merkezini kurma çalışmalarını başlattı.

Süleyman Demirel Üniversitesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ve Psikiyatri Hastanesi açılması için düğmeye bastı.

Isparta’da alkol ve uyuşturucu madde bağımlıları ile kronik psikiyatri hastalarının tedavisinin yapılabileceği bir merkez olmayışı SDܒyü harekete geçirdi. SDÜ, Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ve Psikiyatri Hastanesi için yer arayışına başlandığı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, Isparta’da alkol ve madde bağımlılarının tedavi için Antalya’da Tıp Fakültesi bünyesindeki kliniğe gitmek zorunda kalması ve Antalya’da tedavi gören hastaların önemli bir bölümünü Isparta’dan giden hastaların oluşturması AMATEM’e olan ihtiyacı gözler önüne serdi.

Yine verilere göre Isparta’nın intihar girişimlerinde Türkiye’de 7. sırada yer alması ve intihar hızının giderek artması, hastaların psikiyatri alkol ve madde bağımlılarının yüzde 60’ının Antalya’ya gitmesinin böyle bir merkezi zorunlu kıldığı bildirildi.

 SDÜ Tıp Fakültesi bünyesinde 6 öğretim görevlisi ve 11 asistanla Isparta’nın AMATEM için yeterli altyapıya sahip olduğu ifade edilirken, kriz danışmanlık merkezi, aile danışmanlığı, grup terapileri, sigara bırakma ve obeziteyle mücadelede psikolojik destekler için Psikiyatri Hastanesi gibi bir kuruma ihtiyaç duyulduğu görüldü.

Ayrıca, kronik psikiyatrik hastalıkların (şizofreni) takip ve sosyal becerilerin artırılması amacıyla gündüz hastanelerinin olması gerektiği de ifade edildi. SDܒnün, tüm bu gerekçelerle 100 yataklı bir hastane yapılması için yer arayışına girdiği öğrenildi.

 

 


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ISPARTA

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim!

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim! Yapımı yıllardır yılan hikayesine dönen ITKM

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim!

Fesih kalksın ITKM'yi 4 ayda bitirelim! Yapımı yıllardır yılan hikayesine dönen ITKM için

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017