Isparta Çözüm Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE BİZE ULAŞIN

HABER ARA


Gelişmiş Arama
4. LİG,  HERKESE VE HER KESİME   HAYIRLI  OLSUN.

4. LİG, HERKESE VE HER KESİME HAYIRLI OLSUN.

Tarih 04 Haziran 2013, 12:41

TFF. 3 yıllık BAL tecrübesinden sonra, bizim yıllardır aynı adla, sürekli yazdığımız ve

         TFF. 3  yıllık  BAL  tecrübesinden sonra,  bizim  yıllardır aynı adla, sürekli yazdığımız ve  adlandırdığımız  4. Ligi kuruyor.  2. ve 3. Ligler alt lig olarak değerlendirildiğinde, 4. Ligi  yerinde bir icraat olarak görmek  gerek.  Çünkü,  BAL ligi maçları sanki alt yapıların mücadelesi olarak geçiyordu. Bizce 4. Ligin kurulma şartları oluşmuştur ve bu lig,  pek çok şehrin futbola yeniden kavuşmasına zemin hazırlayacaktır.

 Özellikle belitmek istediğimiz konu, yaşadığımız sezon başı  81 il içinde 24 şehrin profesyonel liglerde temsil edilmemesi gerçeği, vardı ve bu gerçek   karşısında bu açığın 4. Lig sayesinde yeni sezonda  giderilmesi olarak değerlendirilebilir. 2013 yılı  TÜRKİYE gerçeğinde,  profesyonel  futbolsuz yaşayan,  (ancak amatör takımlarla idare eden) şu illere bir göz atalım.

“SİNOP-AĞRI-BİTLİS-ERZİNCAN-HAKKARİ-MUŞ-NEVŞEHİR-BURDUR-NİĞDE-TUNCELİ-AKSARAY-BAYBURT-KARAMAN-ŞIRNAK-ARDAHAN-IĞDIR-KİLİS-OSMANİYE-BARTIN-UŞAK-MUĞLA-ZONGULDAK-EDİRNE-AMASYA- KÜTAHYA-AFYONKARAHİSAR. ”

LÜTFEN  yorumu okumaya devam edelim.  Altı çizilmesi gereken  ayrıntılar var.

(Önemli not: 1- Aksaray ili Yeni Aksaraysporun şampiyon olup 3. Lige çıkmasıyla profesyonel futbol takımına yeniden  kavuştu.) – (2- Çorumspor-Kastamonuspor ve Mardinsporun BAL’a düşmeleriyle profesyonel takımsız  il sayısı : 27’e çıktı.) - (3- Isparta Emrespor AŞ’nin  küme düşmesiyle bu sayı  28 şehire  çıktı.)  Yine yorumu okumaya devam edelim.  

Diyeceksiniz ki, komşu  Afyonkarahisarın Sandıklı ilçesinin, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinin, Muğlanın Fethiye ilçesinin profesyonel takımları var. Evet,  onlar  ilçe takımları olarak profesyonel liglerde temsil ediliyor. Bu ayrı bir konu,  ayrı bir hakikat…

Peki, gerçek Muğlaspor-Afyonspor, gerçek Burdurspor, gerçek Uşakspor, gerçek Kütahyaspor, gerçek Ispartaspor, (ilçeleri  dışında) yani il merkezlerinin  temsilcileri neredeler?   Hepsi  amatör liglerde yer almıyorlar mı? Yıllardır da, profesyonel takımsız yaşamaya alışmış durumdalar. İşte 4. Lig sayesinde bu şehirler arzuladıkları  emellerine kavuşabilirler.

TFF’nin, 4. Lig için  belirlediği belli başlı kriterler şöyle. Şimdilik 9 madde görülüyor ancak, zaman ilerledikçe şartlar daha da netleşecektir.

   1- Bal ligini ilk 5 sırada tamamlayan takımlar katılabilecek (BAL ligi liderleri BFL de mücadele edecekler. )

2- 8 grup ve her grupta 16′şar takim olacak.

3- Belirlenecek standartları yerine getiremeyen kulüplerin lige alınmaması söz konusu.

4- 3.ligden düşmüş ve ligi son 8 sırada tamamlayan takımlar BFL liginde mücadele edecek.

5- Türkiye kupası ön elemelerine yapılacak olan kura ile her gruptan 5 er takim alınacak.

6- 16-24 arası en az 6 oyuncu kadroda bulundurmak zorunlu olacak.

  7- İddia gelirleri eşit şekilde BFL maçlarının bahislere girmesi sağlanarak kulüplere gelir imkanı.

8- Bir grupta aynı şehirden 2 den fazla takım varsa o takımlar başka gruplarda mücadele edecek.

9- Profesyonel transfer statüsü geçerli olacak kulüplerin aynı gruptan devre arası transferi mümkün olmayacak.

         Bakınız şartlar ne kadar ağır ve büyük  yaptırım  gücü taşıyor. Profesyonel takımlar için tam alt yapılık bir konu. Bekleyelim ve zaman ne gösterecek görelim. Bu arada değinilmesi ve açığa çıkması gereken konular var.

 Örneğin, 1 şehirde 3’ten fazla  takım varsa ne olacak, 25  MİLYARLIK SAHA TEMİNAT PARALARI, futbolcuların ve diğer ilgili  kişilerin  sigorta durumları, kulüplere sağlanacak maddi ve manevi diğer imkanlar gibi konuların  gün  ışığına çıkması lazım  ki, tedbirleri şimdiden futbol kulüpleri düşünsün.

4. lig,  ülkemiz futbolu açısından son derece yararlı olabilir. Yerli futbolcularımızın yetişmesine imkan verecek olan bu konuda,  TFF ve KULÜPLER çok daha hassas ve titiz çalışmalar içine girerlerse başarı gelecektir. Kulüplere ek  maddi kaynakların aktarılması hedefe varılmasını sağlayabilir. Zira amatörün de,  profesyonelin de derdi paradır. Bu sorun çözülürse iş biter.

İşe başlandı, 4. Lig için artık  gerisi de gelmelidir. Çünkü bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır  demiyorlar mı? 

                                                                                             Saygılarımızla.   

 


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ISPARTA

Isparta’yı hep birlikte büyüteceğiz

Isparta’yı hep birlikte büyüteceğiz AK Parti İl Yönetimi’nin Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde Isparta’nın ekonomik büyümesi ile ilgili işbirliği ve ...

CK Akdeniz Elektrik’e,Oracle Enerji Zirvesi’nden ödül

CK Akdeniz Elektrik’e,Oracle Enerji Zirvesi’nden ödül Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Oracle Enerji Zirvesi’nde, ‘Enerji Sektörü Dijital Dönüşüm Ödülleri’ sahiplerini buldu.

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

SPORTİF DİKDÖRTGEN, TECELLİ ETMİŞKEN.19 Eylül 2017