Haber Detayı
12 Ekim 2020 - Pazartesi 11:35 Bu haber 266 kez okundu
 
Savaş - Masa - Beklentiler
Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Abdullah AVEY'in kaleminden.
Gündem Haberi


SAVAŞ-MASA-BEKLENTİLER

Her bir Azerbaycan vatandaşı çocuğundan ihtiyarına, askerinden generaline, kaymakamından Cumhur Başkanına 27 yıl Karabağ savaşının ağrılarını, acılarını ve dertlerini yüreğinde ve sırtında taşımıştır. 27 yıl önce eli yalın Azerbaycan askeri düşmen önünde tek başına bırakılmış, kahramanlıkla savaşmasına rağmen dış güçlerin de yardımı ile topraklarının %20 si ermeniler tarafından işgal edilmiş ve soydaşlarımız soykırıma maruz kalmıştır. Bu dönemde, kendi topraklarını korumak için savaşan Azerbaycan’a hiçbir devlet destek vermemiştir, aksine işgalci Ermeni devleti hibe silahlarla temin edilmiş ve cesaretlendirilmiştir. Türkiye devleti de o günkü konjonktür nedeniyle kardeşine gerekli yardımı vere bilmemiştir. Dünya kamuoyunun çok iyi bildiği bu ve diğer nedenlerden dolayı o dönemin savaşan Azerbaycan gençliği, Ermeni işgalcileri tarafından katledilmiş ve yiğitlerimiz ağaç gibi kesilerek doğranmıştır. Şimdi o kütüklerin üstünde yetişen fidanlar sağlam bir ağaç olmuş ve Azerbaycan tarihinde bir çınar olmak ve topraklarını işgalden kurtarmak için kutlu bir savaşa girmişler.

Azerbaycan devleti, 27 yıllık dönemi boşa geçirmemiş, çok büyük çabalarla iktisadiyatını geliştirmiş refah düzeyi yüksek olan bir ülke ve bu ülkeyi koruyabilecek çağdaş savaş tekniklerine sahip olan donanımlı, güçlü ve nizami Azerbaycan ordusunu oluşturmuştur. Azerbaycan ordusunun eğitim ve gelişiminde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin büyük destekleri olduğu her kes tarafından bilinmektedir. Azerbaycan halkı hiçbir zaman işgal edilmiş topraklarından vaz geçmemiş ve bu işgalle hiçbir zaman barışmamıştır. Tüm barış çabalarının bir sonuç vermediği belli olduğunda, şanlı Azerbaycan Ordusunun Ali Baş Komutanı 27 Eylül günü yani 10 gün önce işgalci ermeni ordusuna bir mesaj vermiştir: işkal ettiğin topraklardan toz ol, yoksa seni işkal ettiğin topraklara gömerim.  

Azerbaycan ordusunun 10 günlük karşı saldırısı tüm dünyanın dikkatini Azerbaycan’a yöneltmişti. Dost da düşmen de anbean Azerbaycan’daki bu savaşı izliyordu.  Her kes kendi bakış açısından savaşı yorumlamakta ve değerlendirmekteydi. Büyük devletler savaşın durdurulması için Azerbaycan’a aba altından sopa gösterdiler, yani gizlice tehdit etmeye çalıştılar. Tüm baskılara rağmen Azerbaycan halkı bir yumruk gibi Cumhur Başkanının etrafında birleşti ve topraklarını kendi kanları ile yıkayarak ermeni işgalcilerinden temizlemeye başladı. Büyük devletler işgalci olduklarını bildiklerine rağmen Ermenistan’a ikili danışıklarında destek vermiş, Fransa ise bu konuda başı çekmiş ve işgalcinin hamisi rolünü oynamıştır. Maalesef Rusya devleti Karabağ meselesi Azerbaycan’ın iç meselesidir demesine rağmen kendisi için stratejik önemini kaybetmiş Ermenistan’ın talebi ile tarafları masaya oturmağa çağırmıştır. Azerbaycan’ın bu haklı davasını savunan sadece Büyük Türk milleti ve Türk devletidir.

İşgali uzatmak amacıyla masaya oturmak için çabalayan işgalci Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan belki bir kısmını masada kurtarabilmek hayaliyle çalmadığı kapı, yalvarmadığı mercii, ağlamadığı duvar kalmamıştır.  Bu yakarışlar sonrası riyakâr yüzünü ortaya koyarak yine kendi kamuoyuna ve dünyaya yalan bilgiler sunmağa devam etmiştir.   

Şimdi oluşturulan bu masa barış masasından daha çok savaş masasını andırmaktadır. Yine Azerbaycan’ın iç bölgesinde savaş dondurulmağa ve mevcut durum korunmağa çalışılmaktadır. Böylece, bölgede belirsizlik durumunun devam ettirilmesine çaba gösterilir. Bunun da hangi devletlerin menfaatine hizmet ettiği açıktır. AGİT’in Minsk grubu eş başkanları bu problemi çözecek durumda değil veya çözecekse Ermenistan’ın lehine çözmek isteyeceklerdir. Çünkü Ermenistan güney Kafkasya’da o devletlerin maşası rolünü oynamaktadır. 

Bir halde ki masa oluşturulmak istenir, bu masada taraflar problemin çözümü için yeni yöntem uygulamalıdırlar. AGİT’in Minsk grubunun uyguladığı yöntem iflas etmiştir. AGİT’in Minsk grubunun oluşturduğu model çözümsüzlük modeli olduğu için yeni bir model oluşturulmalı ve düzgün sınır koşulları belirlenmelidir. Örneğin; Fransa tarafsızlığını kaybettiği için AGİT’in Minsk grubu eş başkanlarından biri olarak bu gruptan çıkarılmalıdır ve Fransa’nın yerine tarafsız bir devlet, örneğin; Almanya devleti eş başkanlar grubuna dahil edilebilir. Ayrıca, Türkiye bölgenin en etkin Devleti olarak Rusya gibi AGİT’in Minsk Grubu eş başkanlarından biri olmalıdır ve buna çaba gösterilmelidir. Masada adaletli çözümü, yukarıda belirtilen yeni oluşturulacak model yani grup gerçekleştirebilir. Diğer tüm hallerde oluşturulacak masanın kendinden devrilmesi kaçınılmazdır.

Şu anki şartlarda problemin çözümü çok komplike olduğundan ve masada müzakereler bilerek uzatılabileceği için Azerbaycan topraklarının terörcülerden temizlenmesine devam edilmelidir. Çözüm masasındaki hamleleri, savaş meydanındaki uğurlar belirleyecektir. Dolayısıyla, Azerbaycan ordusu silahını yere koymamalı, masada oturanlarımız ise uyanık olmalıdırlar. AGİT’in Minsk grubu eş başkanları süre uzatmakta çok deneyimli oldukları için müzakerelere paralel olarak Azerbaycan topraklarının teröristlerden temizlenmesine devam edilmelidir. Tüm güç, bilgi ve birikim kullanılarak bu savaşı satranç oyunundaki pat durumuna getirmemek gerekir. Ermenistan bu savaşın masada pat olmayacağını, onların savaş meydanında mat olacağını inşallah bu 10 gündeki savaşta anlamıştır ve işgal ettikleri topraklardan çekip gitmelidir.

Azerbaycan halkı kendi toprağını işgalden temizlemek gibi şerefli bir yol seçmiştir, bu yola baş koyanlar masaya oturmak dahil tüm olasılıkları önceden analiz ettiklerine ve çözüm yollarını iyi bildiklerine hiç kuşkumuz yoktur. Halkın Azerbaycan ordusuna ve onun Ali Baş Komutanına güveni sonsuzdur ve onun Azerbaycan adına attığı uğurlu ve cesaretli adımlar desteklenir ve desteklenecektir. Hiç kuşku yoktur ki Azerbaycan ordusu topraklarımızın tümünü işgalden temizleyecektir ve sahadaki zaferini masada onaylattırarak şanlı bir tarih yazacaktır. İnşallah Azerbaycan askeri dostlarını sevindirecek ve düşmenlerini üzecektir.  Azerbaycan Ordusu Yolun Hak yoludur, bu yol mukaddes bir yoldur. Allah yolunu açık, şansını bol eylesin inşallah. 

 

Prof. Dr. Abdullah AVEY

Süleyman Demirel Üniversitesi

Mühendislik Fakültesi

İnşaat Mühendisliği Bölümü

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Savaş, -, Masa, -, Beklentiler,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Isparta

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı