301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 11:42 Bu haber 209 kez okundu
 
İktidar Belediyeciliğinin nimetlerini görüyoruz
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İl Değerlendirme Toplantısı sonrasında basının karşısına geçti, açıklamalarda bulundu.
Siyaset Haberi


*2200 yeni sosyal konut

 

Üniversite yanındaki Botanik Parkı’nın arkasında yapımına başlanacak 300 sosyal konuta ek olarak 700 konut daha yapılacak, iş ve işlemlere hemen başlanacak. Eski Gülkent Devlet Hastanesi’nin olduğu 1300 dönümlük alanda 1500 TOKİ konutu yapılacak.

*Tren Garı’nda Millet Bahçesi

Isparta’nın Gül Park Turizm Bölgesi hayali gerçek oluyor. Tren Garı’nın atıl olan 84 bin m2’lik alanında Gül Parkı Millet Bahçesi yapılacak. Projeyi 2020’de TOKİ üstlenecek.

*Kaymakkapı’ya Kentsel Dönüşüm

Valilik ve Belediyeyi de içine alan Kaymakkapı Meydanı’nda Kentsel Dönüşüm Projesi başlatılıyor. Şehir meydanlarının artırılması, tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.

*Tarihi sokaklarda sağlıklaştırma

Damgacı Sokak başta olmak üzere tarihi sokaklarımızda tescilli yapıların restorasyonu ve sokak sağlıklaştırması yapılacak. Bakanlık proje için ilk etapta 4 milyon TL destek verecek.

*25 yıl sonra Isparta’ya

yeni Arıtma Tesisi

Isparta’ya yetmeyen, koku üreten, çevreyi tehdit eden Atık Su Arıtma Tesisi’nde kapasite artırılıyor. 50 milyon TL’lik yatırımla 460 bin kişilik yeni atık su arıtma tesisi yapılacak.

*Eğirdir Gölü’nde dip temizliği

Çevre ve Şehircilik Bakanı açıkladı: Eğirdir Gölü’nde öncelikle dip temizliği yapılacak. Göl kenarında Millet Bahçesi kurulacak.

*Keçiborlu’da yeni 170 TOKİ konutu

Keçiborlu’nun örnek TOKİ Projesi başlıyor. Bakan Kurum, kentsel dönüşüme rezerv olması için 500 dairelik alanda 170 konut yapılacağını açıkladı.

*Gelendost’ta içme suyu hattı yenileniyor

Gelendost’un eskiyen, aspestli olduğu için tehlike saçan ve yüzde 60 kayıp veren içme suyu hattı 12 milyon TL’lik yatırımla yenilenecek.

*Gelendost, Şarkîkaraağaç ve Yalvaç’ın çöpü için yeni çöp deponi alanı

Gelendost, Şarkîkaraağaç ve Yalvaç bölgesinin çöp sorunu çözümleniyor. Isparta Belediyesi, yeni çöp deponi alanı oluşturacak, Bakanlık da aktarma istasyonu yapacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İl Değerlendirme Toplantısı sonrasında basının karşısına geçti, açıklamalarda bulundu. AK Parti Isparta Milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel ve Mehmet Uğur Gökgöz ile Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i yanına alan Bakan Kurum, Isparta’ya büyük müjdeler verdi. İşte o açıklamalar:

17 yıldır Isparta’yı, Isparta halısı

gibi ilmik ilmik işliyoruz

“Bugün gülleriyle, lavantası ile meşhur, milli mücadele dönemindeki kahramanlıkları ve mertliği ile meşhur Isparta’mızdayız. Isparta’mızın geleceğine ilişkin, sorunlarına ve problemlerine ilişkin hep beraber istişare ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde Isparta’mızı bulunduğu konumdan çok daha yukarıya çekecek, 2023, 2071’in Isparta için istişare yaptık. Yaptığımız toplantıda Isparta’mızın sorunlarına, geleceğine, vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltecek konularda pekçok kararlar aldık. Biz 17 yıldır aynı Isparta halısı gibi projelerimizi ilmek ilmek dokuduk. İnşallah bundan sonra da yeni 17 yıllar için bu projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Atacağmız her adımda, yapacağımız her adımda çevre ve doğayı koruyarak, önceliğimiz olan doğayı koruyarak hareket edeceğiz.”

Hemen 700 sosyal

konut daha

“Üniversitemizin yanında Botanik Park var. Ve hemen arkasında 300 sosyal konut talebini topladık. Ancak çok sayıda talepler var. Belediye Başkanlığımızdan gelen talep 20 bin konut söz konusu. Botanik Parkı’nın arkasındaki alanda 700 tane daha sosyal konut planlıyoruz ve 2019 sonuna kadar bu projelendirme işini tamamlayacağız. İnşallah 2020’nin ilk çeyreğinde başlayacağız. 300 olan sosyal konut sayısını 1000 konuta çıkarmış olacağız. 300’e ilişkin iş ve işlemler yürüyor, yeni 700 konutla ilgili işlemleri de başlatacağız.”

Eski Gülkent Devlet Hastanesi’nin

yeri ile ilgili önemli karar

“Akabinde eski Gülkent Devlet Hastanesi olarak bildiğimiz alanında yaklaşık 130 dönümlük alanda 1500 konut projelendireceğiz. İkinci etapta da 1500 konutu yaparak toplamda 2500 konutu Ispartalı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Sosyal konut ihtiyacı büyük ölçüde karşılanmış olacak.

Şükrü Başkanımız tüm şehir genelinde çalışacak. Şehrin paydaşları ile bir araya gelerek kararlar alacak. 2050'ye giden yolda ihtiyaçları karşılayacak bir alan çalışması yapılacak. Bu alan çalışması kapsamında etaplar halinde sosyal konut ihtiyacını karşılamış olacağız.”

Tren Garı’nda

Millet Bahçesi

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile 81 ilde millet bahçesi yapacağız. Gül kokulu, güleryüzlü Isparta’ya da bir millet bahçesi yakışır dedik ve 84 bin m2’lik alanda Ispartalıların Tren Garı olarak bildiği, Sayın Başkanımızın da seçimler öncesinde açıkladığı Millet Bahçesinin projelerini yapıyoruz ve 2020 içinde TOKİ bu projeyi yapacak. Ispartalı kardeşlerimize hediye etmiş olacağız. İçinde 4 tane tescilli yapı var. Bunların restorasyonunu yapacağız, içinde kültür merkezi, sanat atölyeleri ve teşhir alanlarının olduğu, gülün ve lavantanın gelen turistlere tanıtılabildiği, yine el sanatlarının tanıtıldığı mekânları yapacağız. İçinde millet kıraathanesi olacak. Gençlerimiz, halkımız 24 saat vakit geçirebileceğiz. 84 bin m2’lik şehir merkezindeki alanı Ispartamıza millet bahçesi olarak kazandırıyoruz.”

Kaymakkapı’da

BÜYÜK VİZYON

“Bunun dışında kent merkezindeki tarihi yapılarımızın alanlarımızın restorasyonu söz konusu. Kaymakkapı diye bildiğimiz alanda tarihi yapılarımız ve Belediyeye ait mülkleri var. Valilik ve Belediyeye yakın bu alanda bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz. Şehir meydanlarının artırılması, tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması ön planda olacak. Bunun için Şükrü Başkanımız yarın itibariyle çalışmalara başlayacak. Bunun için vatandaşlarımızla görüşerek, onlarla omuz omuza, rıza içerisinde yapmak istiyoruz. Modern bir projeyi Isparta’mıza kazandırmış olacağız.”

Tarihi miras sahipsiz değil

“Damgacı Sokak diye bildiğimiz tarihi yapıların bulunduğu, ecdadın bize bıraktığı tarihi eserlerin bulunduğu çok önemli bir sokağımız var. Bu sokakta ilk etapta 4 milyon TL’lik sağlıklaştırma projesi yapacağız. Tescilli yapıların restorasyonu, cephe sağlıklaştırması, yol ve kaldırım dtüzenlemeleri ile burayı bir turizm aksı haline getirmek istiyoruz. Yine kütüphanelerin, kıraathanelerin, kafelerin, restoranların olduğu çok önemli projeyi de Isparta Belediyemiz ile birlikte İller Bankası Genel Müdürlüğümüz yürütecekler. Bu projeyi etaplar halinde 2023’e kadar yapacağız. Damgacı Sokak’taki yapıların restorasyonunu ve sokak sağlıklaştırmasını yapmış olacağız.”

Çevre ayıbına son

50 milyonluk yatırım

“Şu an Ispartamızda 120 bin kapasiteli atık su arıtma tesisi var. Şehir merkezindeki nüfus ve üniversite öğrencimizin nüfusu eklendiğinde 300 bin nüfusumuz var. Dolayısıyla şehir atık su arıtma tesisi şehre hizmet veremiyor. Maalesef atığın bir bölümü doğaya serbest bırakılıyor. Serbest bırakılan yerde Karacaören Barajı var. O da Antalya’ya içme suyu olarak gidiyor. Hem kirliliği önlemek hem de şehrin  sorununu çözmek için Atık Su Arıtma Tesisi inşa ediyoruz. Bu tesis yaklaşık 460 bin kişiye hitap edecek. 50 milyon TL’lik bir yatırım. Bu yılsonuna kadar projelendirme işlerini bitireceğiz. 2020 başı itibariyle başlayıp, kısa sürede bitireceğiz. Bu sayede Ispartanın doğal güzelliklerini Antalya’dan geldiğiniz aksta hissedeceksiniz. Hem doğaya hem turizme hizmet edecek. İller Bankası Genel Müdürlüğümüz bu projeyi bir kısmı hibe, bir kısmı kredi olarak gerçekleştireceğiz.”

Eğirdir Gölü’nde

dip temizliği yapılacak

“Eğirdirimiz bizim için çok önemli bir değer. Türkiye’deki ender doğal güzelliklerden bir tanesi. Yalnız burada da hem dip çamuru ile ilgili sorunlar var, hem su seviyesi ile ilgili sorunlar var. Bunun için bir rapor hazırlayacağız. Rapor neticesinde öncelikle dip çamuru başta olmak üzere tarafında temizlik gibi önemli bir çalışma yapacağız.

EĞİRDİR’E MİLLET BAHÇESİ

 Eğirdir Köprübaşı-Kemer Köprü arasında 55 bin m2 atıl alanımız var. Şu an kullanılmayan alanda hem Eğirdirli vatandaşlarımızın hem Ispartalı vatandaşlarımızın hizmet alacağı önemli bir çevre bahçesi düzenlemesi gerçekleştireceğiz. Eğirdir’de TOKİ üzerinden millet bahçesi projesi gerçekleştireceğiz.”

Gelendost’a yeni

içme suyu hattı

“Gelendost ilçemizde içme suyu şebekesi maalesef absestli borular var. Eskime var, yüzde 60 kaçak var, yenilenmesi gerekiyor. Bu yenilenmeye bu yıl içinde başlayacağız. 2020 sonuna kadar tamamlayacağız. İller Bankası Genel Müdürlüğümüz 12 milyon TL’lik projemiz Gelendost Belediyemiz ile birlikte yürütecek.”

Keçiborlu’nun örnek

projesine başlanıyor

“Keçiborlu ilçemizde 170 konutluk bir proje talebi var. Kentsel Dönüşüme ilişkin rezerv konut üreteceğiz. İlçemizde 170 konut yapacağız, öncelikli dönüştürelecek alanlar için bu rezerv konutları kullanıyor olacağız.”

Şarkîkaraağaç’ın atığı

Beyşehir’e akmayacak

“Şarkîkaraağaç, Çiçekpınar ve Çarıksaray kasabalarını kapsayan yaklaşık 18 bin kişiye hizmet verecek atık su arıtma tesisi yapacağız. Burada atıklarımızı doğaya bırakılıyor. Orada üretilen ürünlerin kalitesini yukarıya çıkaracak, barajları ve göletleri koruyacak arıtma tesisini hayata geçireceğiz. Beyşehir Gölü’ne dökülen atık suları artık bertaraf edeceğiz. Gölümüzü kurtarmış olacağız.”

Gelendost, Şarkîkaraağaç

Ve Yalvaç’ın çöpü için

yeni deponi alanı

“Gelendost, Şarkikaraağaç, Yalvaç ilçelerimizde çöp toplama ve çöp aktarma istasyonu ile ilgili problemler var. Isparta Belediyemiz ile birlikte çözeceğiz. Yeni bir çöp toplama sahasını Isparta Belediyemiz açacaklar. 3 ilçemizin çöpünü yapacağımız aktarma istasyonumuzla birlikte buraya trayler vasıtasıyla aktaracağız. O aktarma istasyonu için birliğe bakanlığımız hem hibe hem kredi desteğini vereceğiz.”

Yalvaç’a altyapı desteği

“Yalvaç ilçemizde atık suyu, yağmur suyu ve kanalizasyona ilişkin ciddi problem var. Bu problemi aşmak için yaklaşık 800 kilometrelik içme kuyu, kanalizasyon, atık suyu, yağmur suyu hattı var. Şehir merkezinden başlamak üzere bu sorunları aşacak adımları Belediyemiz ve Bakanlık eliyle atıyor olacağız.”

Hazine arazileri

üretime sunulacak

“Isparta’da tarımı artıracak, kiralama işlemlerini Milli Emlak Genel Müdürlüğü olarak yapıyoruz. Lavanta ve gül için son 1 yılda yaklaşık 193 dönüm arazinin kiralanması işini çiftçiler üzerinden gerçekleştirdik. Rayiç değeri binde 1’dir, ciddi teşviktir. Yarından itibaren toplamda 243 dönüm araziyi de kiralamak suretiyle gül ve lavanta üretimine katkı sağlayacağız. Hayvancılığı ve tarımı artıracak kiralama işlemlerini Milli Emlak Genel Müdürlüğü üzerinden yapacağız.”

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İktidar, Belediyeciliğinin, nimetlerini, görüyoruz,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Isparta
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 10.12.2019
Bugün
-3° -
Çarşamba
-
Perşembe
-
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Isparta

Güncelleme: 10.12.2019
İmsak
06:27
Sabah
07:54
Öğle
12:55
İkindi
15:25
Akşam
17:46
Yatsı
19:07
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
30
0
2
3
9
14
2
Beşiktaş
27
0
3
3
8
14
3
Trabzonspor
26
0
2
5
7
14
4
İstanbul Başakşehir
26
0
2
5
7
14
5
Fenerbahçe
25
0
3
4
7
14
6
Galatasaray
23
0
3
5
6
14
7
Alanyaspor
22
0
4
4
6
14
8
Yeni Malatyaspor
20
0
4
5
5
14
9
Göztepe
20
0
4
5
5
14
10
Denizlispor
18
0
6
3
5
14
11
Gaziantep FK
17
0
5
5
4
14
12
Çaykur Rizespor
17
0
6
2
5
13
13
Gençlerbirliği
14
0
6
5
3
14
14
Konyaspor
14
0
6
5
3
14
15
Kasımpaşa
12
0
8
3
3
14
16
Antalyaspor
12
0
8
3
3
14
17
MKE Ankaragücü
9
0
9
3
2
14
18
Kayserispor
7
0
8
4
1
13
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı